kontakt-grill_pic1

A kontakt grill bemutatása

Mi pontosan a kontakt grill?

Tömören és röviden összefoglalva, a kontakt grill igazából egy beltéri grillsütő. Kifejezetten előnyös azok számára, akiknek nincsen kertje, udvara, vagy éppen egy terasza, esetleg nagyobb erkélye, hogy a hagyományos grillsütőt tudják használni. Mégis megidézhetik a kinti sütögetések hangulatát a lakáson belül is, tűz és füst nélkül.

A kontakt grillnek csak áramforrásra van szüksége a működéshez, és máris készíthetjük rajta a reggelinket, ebédünket, vacsoránkat, vagy akár mindegyiket. Tapadásmentes felületükre nem szükséges olajat vagy más zsiradékot önteni, kenni, így jelentősen egészségesebb ételeket süthetünk, mint egy serpenyőben, vagy akár a sütőben. Kihűlés után a kontakt grill lapjai egyetlen mozdulattal, könnyedén letisztíthatók egy nedves ronggyal.

Tárolása is egyszerű: összecsukott állapotban, lapjára fektetve és élére állítva is elhelyezhető, kis helyre is befér, és külső borítása megvédi a portól, ütésektől, karcolásoktól. Bár azért semmi esetre sem előnyös, ha túl sokáig van használaton kívül, esetleg ráejtjük a nagymama baracklekvárját, vagy a konyhakések mellett tároljuk.

kontakt-grill_pic1

A kontakt grill használata

A kontakt grill nem csak a háztartások gyöngyszeme lehet. Igaz, kereskedelmi forgalomban főleg a kisebb, egyéni használatra szánt változatokkal találkozhatunk, azonban éttermek, gyorséttermek konyháiban is előfordulnak nagyobb modellek. Egy népszerű amerikai gyorsétteremlánc egy-, két- vagy háromplatnis kontakt grilleket használ, amelyeken egyszerre nyolc, tizenhat, vagy huszonnégy húspogácsát is meg tudnak sütni.

A kontakt grill gyorsaságának titka, hogy tökéletes hőelosztással rendelkezik, valamint alsó és felső platnija is fűtőszálakkal működik. Néhány típusa, például a fent említett éttermi kontakt grillek rendelkeznek olyan extrákkal, mint hogy a felső része pár fokkal melegebb (hiszen az alsóra teszik először a húst), vagy éppen különböző, időzítőkkel ellátott, gombnyomásra induló programok vannak rajtuk a különböző ételek sütéséhez, illetve oldalt úgynevezett zsírcsapdák találhatók rajtuk, ahova a felesleges zsiradékot gyűjti össze.

A háztartási változatok három-négy fokozattal rendelkeznek, amelyek átállításával szabályozható, hogy adott ételeket hány fokon, milyen gyorsan süssünk meg. Például a zöldségeknek elég pár perc, alacsonyabb hőfokon, míg a húsoknak a kontakt grill magasabb hőmérsékletű, hosszabb idejű beállítása kell a tökéletes állapot eléréséhez. Emellett extraként említhető, hogy nem csak lecsukott formában, de több magasságban felnyitva, vagy teljesen széthúzva is használható az eszköz, előbbi esetnél akár újramelegítéshez, utóbbinál pedig nagyobb felület eléréséhez (bár ilyenkor csak alulról süt a szerkezet, hiszen igazából a teteje lesz az alja, ki- és lehajtva).

Ételek kontakt grillhez

A kontakt grill minden étkezési igényt és szokást ki tud elégíteni. Zöldségeket, halakat, húsokat, vagy ezek különböző kombinációit lehet rajta, benne elkészíteni. De kiválóan alkalmas pirítós, melegszendvics, panini, vagy más hasonló étel sütésére is. Valamint kihűlt ebédmaradékokat, pitéket, egyebeket is fel lehet melegíteni a segítségével. Ha nem hagyományosan akarjuk használni, akkor még rántottát is lehet sütni a platnikon.

A kontakt grill tehát igen sokoldalú eszköz, bármely háztartásban igen hasznos lehet a nap bármelyik szakaszában. Nézzünk a továbbiakban két receptet, amelyek reggelire és ebédre lehetnek tökéletesek.

Receptek a kontakt grillhez

Reggelire valami tartalmasabb étel kellhet a napindításhoz. Fogjunk meg egy bagettet (nem baj, ha kissé száraz), és vágjuk félbe, háromba, négybe, amekkora darabok beférnek a kontakt grillbe, anélkül, hogy kilógnának. Ezután hosszában vágjuk félbe a darabo(ka)t, és töltsük meg kedvünk szerint. A hagyományos ízek kedvelőinek sonka, sajt, esetleg egy kevés paradicsomkarika, de készíthetünk pizzásat is, kukoricával, passatával, vagy éppen csípőset, szalámival és jalapenoval. Mindenképpen ajánlott rengeteg sajt használata, aki szereti. Ezután csukjuk össze a bagettet, és helyezzük a platnik közé. Akkor lesz tökéletes, ha a csíkok már aranybarnán belesültek a tésztába, illetve amikor folyik kifele a sajt.

Ebédre grillezzünk. A friss csirkemellet tisztítsuk meg, és hosszanti irányban vágjuk el két-három részre. Ne legyen se túl vastag, mert nem sül át, se túl vékony, mert kiszáradhat. Ezután fűszerezzük, pácoljuk ízlés szerint. Ajánlott recept: só, bors, fokhagyma, kakukkfű, és mustár, illetve Worcestershire-szósz, vagy ezek helyett boltokban is kapható BBQ-szósz. A húst hagyjuk kicsit állni, addig karikázzunk fel lilahagymát, paradicsomot, cukkinit, kaliforniai paprikák, répát, vagy bármilyen más zöldséget, amit szeretnénk. Előbb a hússzeleteket süssük át a kontakt grillen, magasabb hőfokon, majd a zöldségeket gyorsan, alacsonyabb hőfokon. Hideg krumplisalátával tálaljuk.

Vacsorára újramelegíthetjük az ebéd maradékait, vagy natúr halfilét süthetünk, citromlével, petrezselyemzölddel és kevés rizskörettel.